Pierwsze uruchomienie elektrycznej maszyny dowaty.pl - kalibracja sterownika grzania

Pierwsze uruchomienie elektrycznej maszyny dowaty.pl - kalibracja sterownika grzania

Pierwsze uruchomienie elektrycznej maszyny dowaty.pl - kalibracja sterownika grzania

Pierwsze uruchomienie przemysłowej, elektrycznej maszyny do waty cukrowej może wydawać się wyzwaniem! Dlatego, na podstawie pytań od klientów i wniosków ze szkoleń, stworzyliśmy ten przewodnik, aby pomóc wam sprawnie i szybko przejść przez ten proces i cieszyć się w pełni nową maszyną!

Pamiętaj, że przed złożeniem i użyciem maszyny, należy zapoznać się z instrukcją obsługi - w tym poradniku, poruszymy najważniejsze i najbardziej praktyczne kwestie.

Spis treści:

1/ Składanie maszyny
2/ Podpięcie do prądu, grzybek bezpieczeństwa
3/ Uruchomienie obrotów silnika
4/ Kalibracja sterownika grzania
5/ Zrobienie pierwszej waty cukrowej
6/ Szkolenie z robienia waty cukrowej video

Składanie maszyny do waty cukrowej

Sam proces składania jest dokładnie wyjaśniony w instrukcji dla każdego z modeli.
Instrukcje składania maszyn znajdziesz w linku, który został wysłany mailowo. Link oraz kod QR do instrukcji powinien znajdować się również bezpośrednio w pudełku z maszyną, wraz z atestem PZH. Po złożeniu maszyny upewnij się, że stoi bezpiecznie, nie giba się, a wszystkie śrubki są odpowiednio mocno dokręcone. Pamiętaj, że niektóre elementy mogą poluzować się podczas transportu, dlatego warto sprawdzić maszynę każdego dnia przed zaczęciem pracy. Szczególną uwagę zwróć na śrubę mocująca głowicę do trzpienia silnika, pamiętaj, że śruba ta musi być dokręcona w wypłaszczonym miejscu wału silnika.

Podpięcie do prądu, grzybek bezpieczeństwa

Podepnij maszynę do gniazdka 230V za pomocą kabla załączonego w zestawie. Upewnij się, że grzybek bezpieczeństwa (okrągły guzik) jest odkręcony, w przeciwnym razie - maszyna się nie włączy. Przycisk ten służy do awaryjnego wyłączania maszyny w trakcie pracy. Po jego wciśnięciu należy go odkręcić do góry, aby przywrócić przepływ prądu w urządzeniu.

Przełącznik pod kablem powinien być ustawiony w pozycji „I”, aby doprowadzić prąd do reszty układu. Jeśli maszyna jest włączona do prądu, grzybek odkręcony, a przełącznik włączony i maszyna nie chce się uruchomić, sprawdź bezpiecznik szklany 10A 20mm, który znajduje się między gniazdem kabla a przełącznikiem. Bezpiecznik może czasem się przepalić przy zmianie napięcia lub uszkodzić podczas transportu. Warto posiadać taki zapasowy bezpiecznik wraz z rzeczami do maszyny, aby w razie takiej sytuacji móc szybko uruchomić ponownie maszynę.
grzybek bezpieczeństwa oraz włącznik maszyny

Uruchomienie obrotów silnika

Aby włączyć/wyłączyć silnik, należy wcisnąć pokrętło, które reguluje jego prędkość. Nie wyłączaj silnika skręcać obroty do zera, powoduje to uszkodzenie sterownika regulatora obrotów.

Warto wiedzieć, że regulator każdej maszyny dowaty.pl od 2023 roku wyposażony jest w system "slow start" (wolny start), aby zminimalizować drgania podczas startu silnika. Silnik powinien ruszyć po 2-3 sekundach od naciśnięcia przycisku.

Liczba obok pokrętła pokazuje procentową wartość mocy, jaka jest przekazywana do silnika. Ustaw obroty silnika na 80% (ok 4000 obr/min). Naszym zdaniem jest to odpowiednia prędkość do robienia waty cukrowej, jeśli chcesz, aby wata wylatywała szybciej/wolniej - możesz zmienić obroty. Po dodatkowe informacje nt. Regulacji obrotów silnika, zapraszamy do artykułu: [artykuł wkrótce]

Jeśli po włączeniu silnika, maszyna wydaje niepokojące dźwięki, koniecznie wyłącz silnik i upewnij się, że głowica jest dokręcona mocno i poprawnie do trzpienia silnika. Śruba powinna zostać dokręcona w miejscu, gdzie na trzpieniu jest wypłaszczenie. Niepoprawnie (krzywo, słabo) przykręcona głowica może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Głowica jest wykonana z aluminium, jest to miękki metal dlatego łatwo go zniekształcić poprzez niewłaściwe przykręcenie głowicy.

Kalibracja sterownika grzania

To główny temat tego artykułu, NAJWAŻNIEJSZY ETAP DO PRAWIDŁOWEJ PRACY ELEKTRYCZNEJ MASZYNY DO WATY CUKROWEJ, kalibracje możesz wykonywać częściej np. gdy zamierzasz pracować na znacznie innych obrotach (np. przeskok z 70 do 90), gdy na evencie jest zbyt dużo urządzeń elektrycznych i maszyna grzeje się przez to wolniej, gdy chcesz znacznie zmienić temperaturę zadaną maszynie. Inaczej również maszyna będzie zachowywać się w pomieszczeniu zamkniętym, a inaczej gdy wokół wieje wiatr. Gdy użyjesz mokrego cukru (czego odradzamy!), powinieneś zwiększyć temperaturę i również skalibrować układ.

A zatem, jeśli zmienisz ustawienia/miejsce pracy i wata nie wychodzi, warto zastanowić się, czy te ustawienia mają sens (wata cukrowa nie będzie robić się poniżej 160st Celsjusza) i jeśli tak - wykonać kalibrację sterownika grzania.

Co ważne - kalibracje można wykonywać również na rozgrzanej głowicy, nie musisz jej wychładzać przed tym etapem.

Auto regulacja sterownika krok po kroku
1/ Włącz silnik (naciśnij przycisk 1), ustaw obroty na 80% obracając pokrętłem.
2/ Włącz ogrzewanie głowicy pomarańczowym/czerwonym przyciskiem kołyskowym zlokalizowanym najbardziej po prawej stronie skrzynki elektrycznej (2). Przycisk powinien znajdować się w pozycji “I”.
3/ Przy pomocy strzałek w górę/ w dół - ustaw temperaturę 185stopni. Temperaturę zadaną pokazuje dolna wartość na wyświetlaczu.
4/ Naciśnij i przytrzymaj przycisk set przez kilka sekund. Na wyświetlaczu pojawi się napis AL1.
5/ Kliknij przycisk set ponownie - na wyświetlaczu pojawi się napis ARU.
Naciśnij strzałkę w górę (najbardziej prawy przycisk wyświetlacza), na wyświetlaczu pojawi się "1".
6/ Naciśnij i przytrzymaj przycisk set, aby zatwierdzić start kalibracji.
7/ Na sterowniku powinna zacząć migać dioda 3.
8/ Poczekaj, aż maszyna osiągnie zadaną temperaturę, nie przejmuj się, że temperatura ta zostanie przekroczona.
9/ Spójrz na diody, dopóki dioda 3 mruga, kalibracja trwa. Nie ruszaj niczego, kalibracja maszyny trwa ok 2-3min.
10/ Gdy dioda 3, przestanie mrugać - poczekaj aż temperatura głowicy osiągnie wartość zadaną.
11/ Kalibracja ukończona! Możesz wsypać cukier i zacząć robić watę cukrową!

panel sterowania elektrycznej maszyny dowaty.pl

Robienie waty cukrowej

Po wsypaniu cukru do głowicy, jej temperatura spadnie (ponieważ cukier odbierze ciepło z głowicy), nie przejmuj się - sterownik wykryje to i zacznie nagrzewać głowicę ponownie. Wata powinna pojawić się od razu, maszyna może jednak potrzebować chwili, gdy wsypiesz bardzo dużo cukru.

Po pojawieniu się pierwszych nitek, szybko nawijaj watę na patyczek. Nie kręć patyczkiem wokół misy, lecz obracaj nim szybko w palcach bezpośrednio nad głowicą, aby sztywno nawinąć pierwsze nitki na całej długości patyczka. Gdy masz już niewielką watę, popracuj nad jej kształtem i nawijaj ją na przemian od góry oraz od dołu patyczka (dół patyczka trzymasz w dłoniach). Gdy wata cukrowa jest większa, możesz odsunąć ja nieco od głowicy. Nie musisz również już obracać patyczkiem tak szybko, kręcąc wolniej, stworzysz bardziej puchatą watę cukrową.

Gdy cukier w głowicy kończy się, w miejscu, gdzie wsypuje się cukier - powstanie niewielki bałwanek. Nie przejmuj się tym, to normalne. Jeśli bałwanek przeszkadza ci w dosypaniu nowej porcji cukru, możesz dotknąć go patyczkiem, aby się go pozbyć.

Obserwuj temperaturę sterownika w czasie pracy i nie dorzucaj cukru, gdy głowica ma ponad 200stopni. W takiej temperaturze cukier pali się, zamiast topić, powstaje dym. Poczekaj, aż temperatura spadnie poniżej 200 stopni przed dosypaniem kolejnej porcji cukru.

W trakcie pracy maszyny możesz regulować zarówno obroty silnika jak i temperaturę zadaną sterownikowi. Pamiętaj jednak, że gdy dokonasz znacznych zmian parametrów, może być konieczna kolejna kalibracja maszyny dla jej nowych parametrów pracy.

Jeśli masz przerwę między klientami, możesz, lecz nie musisz wyłączać maszyny. Maszyna może chodzić ciągiem, jeśli zależy ci, aby wata powstała od razu po wsypaniu cukru do głowicy.

Jeśli chcesz robić watę za wata, postaraj się o kilkusekundowe przerwy między skończeniem jednej waty a wsypaniem nowej porcji cukru. Kontroluj temperaturę głowicy i dosypuj cukru, gdy głowica ma powyżej 170, a poniżej 200 stopni Celsjusza.

Jeżeli chcesz wyłączyć maszynę, pamiętaj, aby najpierw wyłączyć jej grzanie (pomarańczowy/czerwony przełącznik kołyskowy najbardziej po prawej). Obroty silnika wyłącz dopiero w momencie, gdy głowica będzie miała poniżej 100 stopni. Wyłącz silnik, naciskając pokrętło, nie skręcaj obrotów do zera - wyłączanie w ten sposób uszkadza sterownik.

Po skończonej pracy warto zobaczyć, czy otwory w głowicy są przelotowe. Jeśli nie, warto od razu przeczyścić głowice w miejscu pracy, o szybkim czyszczeniu głowicy w maszynie elektrycznej przeczytasz poniżej: [artykuł wkrótce]

Szkolenie z robienia waty cukrowej filmik nagrania

Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie możecie zobaczyć nasze maszyny oraz jak kręcić watę cukrową!
Dokładnie od 3:21 min (fragment poniżej) naszego filmu, możecie zobaczyć, jak kręcić watę cukrową!

Gorąco zapraszamy do zobaczenia naszego filmu promującego maszynę elektryczną!

Leave a Reply

All fields are required