candyfloss_icon.png

FAQ dowaty.pl

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi


Czym się różni maszyna gazowa od elektrycznej?

Maszyny te różnią się sposobem ogrzewania głowicy (tzw. "bączka"). W maszynie gazowej głowicę ogrzewa gaz, który jest spalany pod spodem głowicy. W maszynie elektrycznej głowica ogrzewana jest prądem jak np. kuchenka elektryczna. Bardziej szczegółowe porównanie znajdziesz na naszym blogu

Co potrzebne jest do pracy z maszyną gazową?

Do pracy z maszyną gazową niezbędna jest butla z gazem oraz źródło prądu - akumulator 12V.

Jak działa maszyna gazowa?

W maszynie gazowej głowica podgrzewana jest przez płomień gazu od spodu, w ten sposób topi się cukier, który został do niej wsypany. Głowica jest umieszczona na silniku, który po włączeniu zaczyna się obracać. Stopiony karmel wylatuje przez otwory w głowicy, tworząc nitki waty cukrowej.

Jak działa maszyna elektryczna?

W maszynie elektrycznej głowica podgrzewana jest przez opornik elektryczny, który jest w niej ukryty. Podgrzana głowica topi cukier, który został do niej wsypany. Głowica jest umieszczona na silniku, który po włączeniu zaczyna się obracać. Stopiony karmel wylatuje przez otwory w głowicy, tworząc nitki waty cukrowej.

Co dostanę kupując maszynę dowaty.pl?

Kupując maszynę dowaty.pl dostaniesz: maszynę do waty cukrowej, baner w zamówionym stylu, osłonę PET, atest PZH. Maszyna szafka oraz przyczepka rowerowa posiada jeszcze tubę na patyczki. Na e-mail wyślemy Ci instrukcję składania maszyny oraz atest w wersji elektronicznej, aby zawsze był pod ręką.

Co oznacza, że maszyny do waty.pl są modułowe?

Maszyny dowaty.pl są konstrukcji modułowej - oznacza to, że tę samą maszynę możesz używać w formie nablatowej, szafkowej lub podpiąć ją pod rower w zależności od potrzeb! Pamiętaj, że do takich zmian, niezbędne będą dodatkowe elementy - np. inny baner, stelaż. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz tutaj. Co więcej - nasze maszyny mają również wymienne banery. Możesz zatem dostosować wygląd swojej maszyny w zależności od okazji/eventu.

Czy maszyna przyjdzie gotowa do pracy?

Nie, maszynę przed pracą należy złożyć. Film z instrukcją składania zostanie wysłany na adres e-mail przypisany do zamówienia.

Jak zrobić watę cukrową w 5 krokach?

1. Nasyp cukier do głowicy
2. Włącz ogrzewanie głowicy
3. Włącz silnik (jeśli to twoja pierwsza wata danego dnia lub wata była robiona ponad godzinę temu, możesz odczekać 40-60 sekund przed włączeniem silnika)
4. Gdy zobaczysz, że wata powstaje - zacznij szybko obracać patyk nad głowicą, aby nawinąć na niego nitki.
5. Gdy wata jest odpowiedniego rozmiaru - wyłącz ogrzewanie, nawiń resztki waty na patyk i włącz silnik. Nie musisz wyłączać ogrzewania oraz silnika jeśli od razu będziesz robić kolejną watę - wtedy wystarczy tylko dosypać cukru do głowicy.

Czy maszyna gazowa potrzebuje prądu?

Tak, prąd jest niezbędny do zasilania silnika. Maszynę gazową można podpiąć bezpośrednio pod akumulator 12V lub do zasilania z sieci (230V) przy pomocy dedykowanego zasilacza.

Ile cukru potrzeba do zrobienia jednej waty cukrowej?

Do zrobienia jednej waty cukrowej zużywa się 20 - 50g cukru.

Jaka jest pojemność głowicy maszyny do waty.pl

Do głowicy maszyny dowaty cukrowej firmy dowaty.pl mieści się 100 gramów cukru.

Jak szybko zrobię watę na maszynie do waty.pl

Podczas ciągłej pracy (czyli, gdy głowica jest nagrzana) - dużą watę cukrową można zrobić w 40 sekund. Zobacz sam na naszym filmie.

Czy maszyna posiada atest? Jak z jego ważnością?

Tak, maszyna posiada atest PZH, który jest ważny do lipca 2024. Oczywiście zostanie on przedłużony i wysłany do naszych klientów e-mailem. Co daje atest PZH? Atest PZH zaświadcza, że maszyna wykonana jest z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Taki atest znacznie ułatwia odbiór sanepidu, nie jest on jednak konieczny do tego odbioru. Niektórzy organizatorzy festynów lub eventów mogą wymagać atestu, aby ułatwić procedury związane z organizacją. Atest wystawiony jest w dwóch językach - polskim oraz angielskim.

Czy w maszynach dowaty.pl można regulować temperaturę i obroty silnika?

Tak, maszyny zostały wyposażone w regulacje obrotów silnika. W maszynie elektrycznej można również regulować temperaturę głowicy, natomiast w maszynie gazowej możemy regulować płomień palnika.

Czy na tej maszynie dowaty.pl robić kolorową watę cukrową?

Oczywiście! Pamiętaj, że kolor i smak powstałej waty cukrowej nie zależy od maszyny, lecz od jakości cukru, który został podgrzany w głowicy. Polecamy cukry smakowe z naszego sklepu - charakteryzuje je bowiem nie tylko piękny kolor, lecz również wyrazisty smak! Sprawdź, jak zrobić wielokolorową watę cukrową i zachwyć swoich klientów!

Co wyróżnia nasze cukry do waty cukrowej?

Cukry do waty cukrowej dostępne na stronie dowaty.pl wyróżnia smak, który czuć w powstałej wacie. Wiele cukrów, traci bowiem swój smak po obróbce termicznej. Oprócz tego, barwniki użyte w tych cukrach topią się, dzięki czemu nie zapychają głowicy.

Jakie wybrać patyczki?

Do waty cukrowej polecamy szorstkie patyczki, ponieważ łatwiej złapać na taki patyczek pierwsze nitki waty. Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu

Czy po zrobieniu waty cukrowej muszę wyłączać maszynę gazową?

Tak, jeśli nie robisz waty cukrowej - wyłącz silnik i ogrzewanie maszyny. Jeśli natomiast chcesz od razu zrobić kolejną watę - nie wyłączaj maszyny, tylko dosyp cukru do głowicy.

Czy po zrobieniu waty cukrowej muszę wyłączać maszynę elektryczną?

W przypadku maszyny elektrycznej możesz zostawić ogrzewanie włączone na minimum, przy włączonych obrotach silnika, aby wata dla nowego klienta powstała szybciej.

Co znaczy przegrzanie i niedogrzanie głowicy maszyny? Jak wygląda poprawny wir?

Gdy maszyna jest przegrzana - cukier topi się bardzo szybko, powstają małe nitki, których nie da się nawinąć na patyczek. Koniecznie wyłącz ogrzewanie, aby obniżyć temperaturę głowicy. Zostaw natomiast włączony silnik, przyspieszy to chłodzenie.
Gdy maszyna jest niedogrzana - wokół głowicy powstają charakterystyczne "bałwanki", czyli zbita wata cukrowa. Może tak się zdarzyć również, po dosypaniu świeżej porcji cukru. Poprawny wir można zobaczyć w filmie szkoleniowym

czy mogę spersonalizować swoją maszynę do waty?

Tak, maszynę do waty cukrowej można zamówić ze spersonalizowanym banerem, czyli takim, który posiada Twoje logo lub inny, dowolny wzór. Pamiętaj, że musisz dostarczyć nam pliki z projektem. Jeśli nie masz projektu - skontaktuj się z nami po indywidualną wycenę.

Czy maszyna nadaje się do użycia na festynach?

Oczywiście! Nasza maszyna do waty cukrowej świetnie sprawdzi się podczas festynów, ponieważ odbywają się one na otwartej przestrzeni. Szybkość naszej maszyny sprawi, że będziesz mógł obsłużyć bardzo dużą ilość klientów w ciągu godziny! Maszyna posiada Atest PZH, jest on wymagany przez większość organizatorów festynów, ponieważ takie imprezy również zgłasza się do sanepidu.

Jak myć maszynę do waty cukrowej?

Po skończonej pracy odkręć misę i umyj ją pod bieżącą wodą. Wata cukrowa powstaje z cukru, który z łatwością rozpuszcza się w wodzie i tak naprawdę nie potrzebujesz dodatkowych detergentów.
Wszystkie stalowe elementy możesz przetrzeć przy pomocy ściereczki oraz płynu z detergentem lub samej wody. Maszyna jest wykonana ze stali nierdzewnej, dlatego jest wytrzymała nawet na silne detergenty.
Uważaj jednak na baner - nie jest on odporny na silne środki chemiczne. Nie czyść również maszyny szorstką gąbką, szcztoką - możesz zarysować w ten sposób jej powierzchnię.

Jak często czyścić głowicę w maszynie do waty cukrowej?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dużo zależy od tego, w jaki sposób eksploatowana jest maszyna do waty cukrowej. Przy normalnym użytkowaniu, zostawienie głowicy w garnku z gotującą się wodą na ok 30min powinno w zupełności wystarczyć. Zalecamy czyścić głowicę w ten sposób raz na 2-3 tygodnie.
Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule lub w naszym filmie. Zwróć uwagę, że głowica czyszczona na filmie, była naprawdę mocno zaniedbana i wymagała gruntownej renowacji. Na szczęście nasza głowica potrafi wybaczyć wiele błędów.

Ile wat cukrowych można zrobić w ciągu godziny?

Maszyna jest w stanie przerobić ok 2 kg cukru w przeciągu jednej godziny ciągłej pracy. Przyjmując, że robisz waty z 20g cukru - w przeciągu jednej godziny możesz wytworzyć aż 100 sztuk !